Paroļu aizsargāšana

Paroles ir galvenais aizsardzības līdzeklis pret kibernoziedzniekiem. Ir būtiski katram nozīmīgajam kontam izvēlēties drošu un unikālu paroli, turklāt paroles ir ieteicams regulāri atjaunināt. Ievērojiet tālāk minētos padomus, lai izveidotu drošas paroles un saglabātu to drošību.

Lietojiet unikālu paroli katram nozīmīgajam kontam, piemēram, e-pasta un internetbankas kontam

Vienas un tās pašas paroles izvēli visiem tiešsaistes kontiem var salīdzināt ar vienas un tās pašas atslēgas izmantošanu gan mājai, gan automašīnai, gan birojam — ja noziedznieks iegūs piekļuvi vienam kontam, tiks uzlauzti visi konti. Tādēļ tiešsaistes informatīvajam izdevumam neizmantojiet to pašu paroli, ko jau lietojat e-pasta vai bankas kontam. Tas var radīs zināmas neērtības, taču vairāku paroļu izmantošana ļaus saglabāt drošību.

Glabājiet paroles slepenā vietā, kas nav viegli pamanāma

Dažkārt ir vērts pierakstīt paroles. Taču, ja tā darāt, neatstājiet piezīmes par parolēm visiem redzamā vietā — uz datora vai galda.

Izmantojiet garu paroli, ko veido cipari, burti un simboli

Jo garāka ir parole, jo grūtāk to uzminēt. Tādēļ veidojiet garu paroli, lai saglabātu savas informācijas drošību. Ja pievienosiet ciparus, simbolus, kā arī lielos un mazos burtus, iespējamajiem okšķeriem un citām personām būs grūtāk uzminēt vai uzlauzt jūsu paroli. Lūdzu, neizmantojiet savās parolēs virkni “123456” vai vārdu “parole” un izvairieties arī izmantot publiski pieejamu informāciju, piemēram, savu tālruņa numuru. Tas nav ne oriģināli, ne īpaši droši.

Lietojiet frāzi, ko zināt tikai jūs

Iedomājieties frāzi, ko zināt tikai jūs un kas ir saistīta ar konkrēto vietni, lai jūs to atcerētos. Piemēram, e-pasta parolei varat izvēlēties frāzi “Mani draugi Jānis un Marta katru dienu man sūta vienu smieklīgu ziņojumu” un pēc tam to atveidot ar cipariem un burtiem. “MdJ&Mkdms1sz” ir parole, kurai var būt daudz variantu. Pēc tam atkārtojiet šo procesu ar citām vietnēm.

Iestatiet paroļu atkopšanas opcijas un regulāri atjauniniet paroles

Ja aizmirstat savu paroli vai tiek bloķēta jūsu piekļuve, ir nepieciešams veids, kā atgriezties kontā. Ja jums būs jāatiestata parole, no daudziem pakalpojumiem uz jūsu atkopšanas e-pasta adresi tiks nosūtīts e-pasta ziņojums, tādēļ nodrošiniet, lai jūsu atkopšanas e-pasta adrese darbotos un jūs joprojām varētu piekļūt savam kontam.

Dažkārt savam profilam varat pievienot arī tālruņa numuru, lai kodu paroles atiestatīšanai varētu saņemt īsziņā. Mobilā tālruņa numura pievienošana kontam ir viens no vienkāršākajiem un uzticamākajiem veidiem, kā saglabāt konta drošību.

Piemēram, pakalpojumu sniedzēji var izmantot tālruņa numuru, lai apgrūtinātu darbu personām, kas mēģina ielauzties jūsu kontā, un nosūtīt jums verifikācijas kodu, lai jūs varētu atgriezties savā kontā, ja būsiet zaudējis piekļuvi tam. Uzņēmumam Google norādot atkopšanas tālruņa numuru, jūs netiksiet reģistrēts mārketinga sarakstiem un nesaņemsiet vairāk zvanu no telemārketinga speciālistiem.

Jūsu mobilais tālrunis ir drošāka identifikācijas metode nekā atkopšanas e-pasta adrese vai drošības jautājums, jo atšķirībā no pēdējiem diviem mobilais tālrunis jums vienmēr ir līdzi.

Tomēr, ja nevarat vai nevēlaties kontam pievienot tālruņa numuru, daudzās vietnēs jums var tikt lūgts izvēlēties jautājumu, lai verificētu jūsu identitāti, ja būsiet aizmirsis savu paroli. Ja pakalpojumā, kuru izmantojat, jums tiek ļauts ievadīt savu jautājumu, izvēlieties tādu jautājumu, uz kuru varat atbildēt tikai jūs un par kuru neesat publiski rakstījis vai kuru neesat kopīgojis sociālajos saziņas līdzekļos.

Izvēlieties unikālu, taču viegli iegaumējamu atbildi (var palīdzēt iepriekš sniegtais padoms), lai gadījumā, ja kāds uzminētu šo atbildi, viņš nezinātu, kā to pareizi ievadīt. Ir ļoti svarīgi, lai jūs pats atcerētos šo atbildi, — ja to aizmirsīsiet, iespējams, nekad vairs nevarēsiet atgriezties savā kontā.

Drošības rīki

Izpētiet 5 galvenās Google tiešsaistes drošības funkcijas, kas palīdz saglabāt jūsu ģimenes drošību tiešsaistē.

Google konti

Google konta drošības līmeņa paaugstināšana

Jūs varat padarīt savu Google kontu vēl drošāku, iespējojot divpakāpju verifikāciju. Ja būsiet ieslēdzis divpakāpju verifikāciju, Google nosūtīs piekļuves kodu uz jūsu mobilo tālruni, ja kāda persona mēģinās pierakstīties jūsu kontā no nezināma datora. Tas nozīmē: ja kāds nozog vai uzmin jūsu paroli, potenciālais uzbrucējs tik un tā nevar pierakstīties jūsu kontā, jo viņam nav jūsu tālruņa. Tagad varat aizsargāt sevi, izmantojot ko tādu, ko zināt (savu paroli), un ko tādu, kas jums pieder (savu tālruni).

Uzziniet vairāk

Piekļūstiet saviem iestatījumiem, noklikšķinot uz vārda vai attēla labajā stūrī, pēc tam noklikšķiniet uz Konts.

Augšpusē noklikšķiniet uz Drošība. Lodziņā Parole blakus vienumam Divpakāpju verifikācija noklikšķiniet uz Iestatīt.

Tiks parādīts detalizēts ceļvedis, kas palīdzēs izvēlēties iestatījumus.

Pēc tam tiks parādīti divpakāpju verifikācijas iestatījumi. Pārskatiet iestatījumus un pievienojiet rezerves tālruņa numurus.

Tas arī viss! Nākamajā pierakstīšanās reizē saņemsiet īsziņu ar verifikācijas kodu.

Chrome

Privāta tīmekļa pārlūkošana

Ja vēlaties privāti pārlūkot tīmekli, datorā, planšetdatorā vai tālrunī varat izmantot pārlūkprogrammas Chrome inkognito režīmu. Inkognito režīma izmantošanas laikā atvērtās lapas un lejupielādētie faili netiek reģistrēti Chrome pārlūkošanas vai lejupielāžu vēsturē.

Uzziniet vairāk

Pārlūkprogrammas rīkjoslā noklikšķiniet uz Chrome izvēlnes → noklikšķiniet uz vienuma “Jauns inkognito logs”.

Tiks atvērts jauns logs, un tā stūrī tiks parādīta inkognito ikona. Lai izietu, vienkārši aizveriet logu.

Google konti

Jūsu Google konts — jūsu rīcības brīvība

Konta iestatījumu lapā varat redzēt ar savu Google kontu saistītos pakalpojumus un informāciju, kā arī mainīt drošības un konfidencialitātes iestatījumus.

Uzziniet vairāk

Lai piekļūtu iestatījumiem, noklikšķiniet uz sava vārda vai attēla labajā stūrī, pēc tam noklikšķiniet uz Konts.

Google konti

Brīdinājumi par jūsu vārda parādīšanu tīmeklī

Sadaļā “Es tīmeklī” varat uzzināt, kāda informācija tiek rādīta lietotājiem, kad viņi meklē jūs Google tīklā, un pārvaldīt šo informāciju. Izmantojot šo sadaļu, varēsiet iestatīt Google brīdinājumus, kas ļaus pārraudzīt to, vai informācija par jums tiek rādīta tiešsaistē, kā arī automātiski tiks ieteikti daži meklēšanas vienumi, kuriem ieteicams pievērst uzmanību.

Uzziniet vairāk

Pierakstieties savā Google kontā un pārejiet uz sadaļu Es tīmeklī.

Noklikšķiniet uz Pārvaldīt tīmekļa brīdinājumus un pēc tam noklikšķiniet uz sarkanās pogas, lai izveidotu brīdinājumu.

Teksta laukā tiks parādīts jūsu vārds. Noklikšķiniet uz teksta lauka, lai skatītu vairāk ieteikto brīdinājumu.

Noklikšķiniet uz Pievienot, lai pievienotu brīdinājumu. Noklikšķiniet uz zīmuļa ikonas, lai veiktu labojumus, un uz atkritumu urnas ikonas, lai dzēstu brīdinājumu.

Nolaižamajā izvēlnē “Biežums” izvēlieties brīdinājumu saņemšanas biežumu.

Google konti

Google kontā saglabāto datu pārvaldīšana

Google informācijas panelī ir redzams, kāda informācija ir saglabāta jūsu Google kontā un kādas darbības pēdējā laikā esat veicis kontā. Vienuviet varat viegli skatīt iestatījumus tādiem pakalpojumiem kā Blogger, Kalendārs, Dokumenti, Google+ u.c.

Uzziniet vairāk

Apmeklējiet Informācijas paneli, lai skatītu ar savu Google kontu saistīto datu kopsavilkumu un pārvaldītu savus personiskos iestatījumus.

Tajā varat skatīt un pārvaldīt datus, kas tiek glabāti jūsu Google kontā.

Skatīt vairāk drošības rīku