Drošība, iepērkoties tiešsaistē

Arvien vairāk lietotāju iepērkas tiešsaistē. Google dažādos veidos palīdz patērētājiem atrast produktus, un, lai gan nevaram kontrolēt tīmekļa saturu, vēlamies palīdzēt lietotājiem droši iepirkties tiešsaistē. Lielākā daļa tiešsaistes darījumu tiek veikta bez starpgadījumiem, taču dažkārt pastāv noteikti riski, tāpēc esam izveidojuši šo lapu ar noderīgiem padomiem un rīkiem, kurus varat izmantot, iepērkoties tiešsaistē.

Drošības padomi

 • Ja tas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība... visticamāk, tā arī ir. Salīdziniet piedāvāto cenu ar līdzīgu preču cenām citviet. Ja cena ievērojami atšķiras, esiet piesardzīgs — pārbaudiet informāciju par tirgotāju un uzdodiet jautājumus par preces stāvokli. Ja vietnē tiek piedāvāti produkti ar ļoti lielu atlaidi un apraksta tekstā ir gramatikas un pareizrakstības kļūdas vai tiek izmantoti zemas kvalitātes attēli no zīmola īpašnieka oficiālās vietnes, iespējams, šajā vietnē tiek tirgoti viltoti produkti. Esiet piesardzīgs — dažas vietnes, kurās tiek tirgoti viltoti produkti, ir zīmola īpašnieka vietnes atdarinājumi, kuros tiek izmantots tāds pats izkārtojums un līdzīgi attēli vai tiek izmantots domēna nosaukums, kurā ir ietverts zīmola nosaukums.

 • Izpētiet informāciju par nezināmiem tirgotājiem. Ja pie kāda tirgotāja vēl nekad neesat veicis pirkumus, vispirms pārbaudiet, vai tas ir likumīgs tirgotājs. Piemēram, uzziniet vairāk par tirgotāja uzņēmējdarbības vēsturi un sameklējiet tīmeklī atsauksmes no citiem pircējiem, kuri ir iegādājušies produktus no šī tirgotāja. Likumīgam tirgotājam jānorāda kontaktinformācija gadījumiem, ja pircējam ir kādi jautājumi vai problēmas saistībā ar darījumu, un šī informācija var ietvert fizisko adresi, kontakttālruņa numuru vai e-pasta adresi. Daudzām vietnēm, kurās tiek tirgoti viltoti produkti, ir oficiāla izskata vietrāži URL, kuros var būt ietvertas tādas frāzes kā “[zīmols]onsale.com” vai “oficiālais [zīmols].com”. Vietnes ieraksta WhoIs pārbaudīšana ir viens no veidiem, kas var palīdzēt noskaidrot, kuram pieder domēns.

 • Izmantojiet maksājuma veidu, kas nodrošina ar pircēja aizsardzību. Daudzos gadījumos kredītkaršu uzņēmumi ierobežo jūsu atbildību par tiešsaistē veiktiem pirkumiem krāpšanas gadījumos. Dažas tiešsaistes maksājumu sistēmas nesniedz tirgotājiem pilnu jūsu kredītkartes numuru, tādējādi nodrošinot jums papildu aizsardzību.

 • Izlasiet neuzkrītoši noformētos nosacījumus. Pirms produkta iegādes noteikti izlasiet pārdevēja piegādes, garantijas un produktu atgriešanas politikas nosacījumus. Dažos veikalos tiek piedāvāta pilna atmaksa, savukārt citos tiek iekasēta atgriešanas nodeva un maksa tiek atgriezta tikai kā veikala kredīts.

 • Saglabājiet darījuma apliecinājumu. Lielu darījumu apliecinājuma kopijas digitālā vai drukātā formātā var noderēt, ja nepieciešams atgriezt preci vai apstrīdēt nepamatotu maksas iekasēšanu no konta.

 • Neapmeklējiet uzlauztas vietnes un pievērsiet uzmanību pārlūkprogrammas adreses joslai. Ja noklikšķināt uz saites un tiekat nekavējoties novirzīts uz vietni, iespējams, šī vietne ir uzlauzta un tajā ir ļaunprātīga programmatūra. Ļaunprātīga programmatūra, piemēram, vīrusi, tārpi un Trojas zirgi, var slepeni instalēt jūsu datorā nevēlamu programmatūru. Dažas uzlauztās vietnes automātiski nenovirza uz citu lapu, taču tajās var tikt rādīts nesaistīts un nevēlams saturs. Viens veids, kā saglabāt piesardzību, ir pārbaudīt, vai saite, uz kuras noklikšķināt, ir tā pati, uz kuru tiekat novirzīts.

 • Sensitīvas tīmekļa adreses ievadiet pārlūkprogrammas adreses joslā. Nepārejiet uz sensitīviem kontiem, noklikšķinot uz saitēm vai kopējot un ielīmējot adresi. Tā vietā pats ievadiet tīmekļa adresi. Taču noteikti pārbaudiet, vai ievadāt precīzu adresi, jo pastāv arī viltus vietnes sagrābtos domēnos, uz kurām varat tikt novirzīts, adresē nepareizi ievadot kādu rakstzīmi. Tās izskatās tieši tāpat kā īstā vietne, taču ir izveidotas jūsu konta informācijas pikšķerēšanai.

 • Neievadiet personas informāciju aizdomīgās vietnēs. Ja vietnē tiek prasīts ievadīt personas informāciju, kas nav nepieciešama produkta iegādei vai pakalpojuma saņemšanai (piemēram, bankas konta rekvizīti, drošības jautājumu atbildes vai paroles), esiet piesardzīgs, jo šādi pieprasījumi var norādīt uz iespējamu pikšķerēšanas mēģinājumu. Dažas vietnes var būt oficiālās vietnes kopijas, kurās tiek izmantoti tie paši logotipi un teksts un kuras ir izveidojuši krāpnieki, lai iegūtu jūsu personas informāciju. Šeit ir sniegti daži padomi par to, kā izvairīties no pikšķerēšanas vietnēm un ziņot par tām.

 • Pārbaudiet savu paroļu drošumu. Nelietojiet vienu paroli vairākiem kontiem un periodiski mainiet paroles, it īpaši, ja jums ir aizdomas, ka konta drošība var būt apdraudēta. Skatiet citus padomus par to, kā izvēlēties drošu paroli.

 • Sūtiet informāciju, izmantojot tikai drošus savienojumus. Ja sūtāt sensitīvu informāciju, piemēram, kredītkartes vai bankas konta numuru, pārbaudiet, vai adreses joslā tiek rādīts savienojuma veids “https://” (kā arī slēdzenes ikona, ja izmantojat pārlūku Google Chrome vai Internet Explorer). Piekļūstot finanšu kontiem, pārbaudiet, vai vietnei ir paplašinātās validācijas sertifikāts. Ja vietnei ir šis sertifikāts, daudzās modernās pārlūkprogrammās vietrādis URL vai vietnes nosaukums URL joslā tiks rādīts zaļā krāsā — tas nozīmē, ka organizācijas vietne ir validēta.

 • Izvairieties no finanšu darījumu veikšanas publiskos datoros. Nepiesakieties kontos, kuros tiek glabāta sensitīva finanšu informācija (piemēram, bankas vai kredītkartes kontā vai komercijas vietnēs), ja izmantojat publisku vai koplietotu datoru. Ja jums jāpiekļūst šādai informācijai publiskā vai koplietotā datorā, pēc darba pabeigšanas noteikti pilnībā izrakstieties no kontiem un aizveriet pārlūkprogrammas logu.

 • Pārbaudiet, vai esat saņēmis to, par ko samaksājāt. Kad esat saņēmis preci, pārbaudiet, vai viss ir kārtībā. Jo ātrāk reaģēsiet uz krāpšanas gadījumu, jo lielāka būs pozitīva atrisinājuma iespēja.

Kur var saņemt papildu palīdzību?

Pastāv vairākas organizācijas, kas var palīdzēt patērētājiem iesniegt un atrisināt sūdzības.

Organizācijas “Better Business Bureau” (Uzņēmējdarbības veicināšanas birojs) un “National Consumers League” (Nacionālā Patērētāju līga) piedāvā noderīgu informāciju: http://www.bbb.org/pittsburgh/migration/bbb-news-releases/2012/12/counteract-counterfeiting-and-shoddy-knock-offs-on-the-internet/; www.fraud.org

ASV Federālā tirdzniecības komisija (Federal Trade Commission — FTC) izskata sūdzības par maldinošu vai negodīgu uzņēmējdarbību. Lai iesniegtu sūdzību, apmeklējiet vietni http://www.ftc.gov/ftc/contact.shtm.

Ja jums ir sūdzība par uzņēmumu citā valstī, iespējams, varat to iesniegt vietnē http://www.econsumer.gov/.

Eiropas patērētāju tiesību centru tīkls palīdz patērētājiem ES teritorijā rast risinājumu problēmām, kas ir saistītas ar pirkumiem ārvalstīs: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm

Drošības rīki

Izpētiet 5 galvenās Google tiešsaistes drošības funkcijas, kas palīdz saglabāt jūsu ģimenes drošību tiešsaistē.

Google konti

Google konta drošības līmeņa paaugstināšana

Jūs varat padarīt savu Google kontu vēl drošāku, iespējojot divpakāpju verifikāciju. Ja būsiet ieslēdzis divpakāpju verifikāciju, Google nosūtīs piekļuves kodu uz jūsu mobilo tālruni, ja kāda persona mēģinās pierakstīties jūsu kontā no nezināma datora. Tas nozīmē: ja kāds nozog vai uzmin jūsu paroli, potenciālais uzbrucējs tik un tā nevar pierakstīties jūsu kontā, jo viņam nav jūsu tālruņa. Tagad varat aizsargāt sevi, izmantojot ko tādu, ko zināt (savu paroli), un ko tādu, kas jums pieder (savu tālruni).

Uzziniet vairāk

Piekļūstiet saviem iestatījumiem, noklikšķinot uz vārda vai attēla labajā stūrī, pēc tam noklikšķiniet uz Konts.

Augšpusē noklikšķiniet uz Drošība. Lodziņā Parole blakus vienumam Divpakāpju verifikācija noklikšķiniet uz Iestatīt.

Tiks parādīts detalizēts ceļvedis, kas palīdzēs izvēlēties iestatījumus.

Pēc tam tiks parādīti divpakāpju verifikācijas iestatījumi. Pārskatiet iestatījumus un pievienojiet rezerves tālruņa numurus.

Tas arī viss! Nākamajā pierakstīšanās reizē saņemsiet īsziņu ar verifikācijas kodu.

Chrome

Privāta tīmekļa pārlūkošana

Ja vēlaties privāti pārlūkot tīmekli, datorā, planšetdatorā vai tālrunī varat izmantot pārlūkprogrammas Chrome inkognito režīmu. Inkognito režīma izmantošanas laikā atvērtās lapas un lejupielādētie faili netiek reģistrēti Chrome pārlūkošanas vai lejupielāžu vēsturē.

Uzziniet vairāk

Pārlūkprogrammas rīkjoslā noklikšķiniet uz Chrome izvēlnes → noklikšķiniet uz vienuma “Jauns inkognito logs”.

Tiks atvērts jauns logs, un tā stūrī tiks parādīta inkognito ikona. Lai izietu, vienkārši aizveriet logu.

Google konti

Jūsu Google konts — jūsu rīcības brīvība

Konta iestatījumu lapā varat redzēt ar savu Google kontu saistītos pakalpojumus un informāciju, kā arī mainīt drošības un konfidencialitātes iestatījumus.

Uzziniet vairāk

Lai piekļūtu iestatījumiem, noklikšķiniet uz sava vārda vai attēla labajā stūrī, pēc tam noklikšķiniet uz Konts.

Google konti

Brīdinājumi par jūsu vārda parādīšanu tīmeklī

Sadaļā “Es tīmeklī” varat uzzināt, kāda informācija tiek rādīta lietotājiem, kad viņi meklē jūs Google tīklā, un pārvaldīt šo informāciju. Izmantojot šo sadaļu, varēsiet iestatīt Google brīdinājumus, kas ļaus pārraudzīt to, vai informācija par jums tiek rādīta tiešsaistē, kā arī automātiski tiks ieteikti daži meklēšanas vienumi, kuriem ieteicams pievērst uzmanību.

Uzziniet vairāk

Pierakstieties savā Google kontā un pārejiet uz sadaļu Es tīmeklī.

Noklikšķiniet uz Pārvaldīt tīmekļa brīdinājumus un pēc tam noklikšķiniet uz sarkanās pogas, lai izveidotu brīdinājumu.

Teksta laukā tiks parādīts jūsu vārds. Noklikšķiniet uz teksta lauka, lai skatītu vairāk ieteikto brīdinājumu.

Noklikšķiniet uz Pievienot, lai pievienotu brīdinājumu. Noklikšķiniet uz zīmuļa ikonas, lai veiktu labojumus, un uz atkritumu urnas ikonas, lai dzēstu brīdinājumu.

Nolaižamajā izvēlnē “Biežums” izvēlieties brīdinājumu saņemšanas biežumu.

Google konti

Google kontā saglabāto datu pārvaldīšana

Google informācijas panelī ir redzams, kāda informācija ir saglabāta jūsu Google kontā un kādas darbības pēdējā laikā esat veicis kontā. Vienuviet varat viegli skatīt iestatījumus tādiem pakalpojumiem kā Blogger, Kalendārs, Dokumenti, Google+ u.c.

Uzziniet vairāk

Apmeklējiet Informācijas paneli, lai skatītu ar savu Google kontu saistīto datu kopsavilkumu un pārvaldītu savus personiskos iestatījumus.

Tajā varat skatīt un pārvaldīt datus, kas tiek glabāti jūsu Google kontā.

Skatīt vairāk drošības rīku