Pamatinformācija par ģimenes drošību

Šeit ir sniegti daži padomi aizņemtiem vecākiem par to, kā saglabāt ģimenes drošību tiešsaistē.

  1. Apspriediet drošību tiešsaistē ar saviem ģimenes locekļiem. Skaidri nosakiet noteikumus un to, kādu rīcību sagaidāt saistībā ar tehnoloģijām, kā arī sekas noteikumu neievērošanas gadījumā. Noteikti pieminiet, ka ģimenes locekļi var lūgt jūsu padomu, ja jāpieņem sarežģīti lēmumi. Tādējādi viņi jutīsies droši, vienatnē pārlūkojot internetu, un zinās, pie kā vērsties pēc padoma — pie jums.
  2. Lietojiet tehnoloģijas kopā. Tas ir labs veids, kā mācīt tiešsaistes drošības principus, un iespēja pievērsties tiešsaistes drošības tēmām brīdī, kad tās ir aktuālas.
  3. Apspriediet tiešsaistes pakalpojumus un vietnes. Pārrunājiet, kāda veida vietnes katrs ģimenes loceklis labprāt apmeklē un kāds saturs katram ir piemērots.
  4. Aizsargājiet paroles. Palīdziet savai ģimenei iemācīties, kā iestatīt drošas paroles tiešsaistē. Atgādiniet, ka paroles nedrīkst izpaust citām personām (izņēmums varētu būt uzticami pieaugušie, piemēram, vecāki). Aiciniet izrakstīties no tiešsaistes kontiem, kad viņi izmanto publiskus datorus skolā, kafejnīcā vai bibliotēkā.
  5. Izmantojiet konfidencialitātes iestatījumus un kopīgošanas vadīklas. Mūsdienās ir pieejams daudz vietņu, kurās var paust savu viedokli, publicēt fotoattēlus, videoklipus, statusa ziņojumus un citu saturu. Daudzos pakalpojumos ir pieejami konfidencialitātes iestatījumi un vadīklas, kas pirms satura publicēšanas ļauj norādīt, kuras personas varēs to redzēt. Apspriediet ar ģimenes locekļiem, kādu saturu var publiskot un kādu saturu nebūtu ieteicams publicēt. Māciet viņus respektēt citu cilvēku privāto dzīvi un publiski neizpaust informāciju par ģimenes locekļiem vai draugiem, kā arī nenorādīt personu vārdus publiski koplietotā saturā.
  6. Pārbaudiet vecuma ierobežojumus. Daudzos tiešsaistes pakalpojumos — tostarp Google pakalpojumos — ir noteikti vecuma ierobežojumi lietotājiem, kuri var izmantot pakalpojumus. Piemēram, vecuma ierobežojums attiecas uz Google konta izmantošanu, un dažus Google produktus var izmantot tikai lietotāji, kas sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu. Vienmēr pārbaudiet vietnes pakalpojumu sniegšanas noteikumus, pirms ļaujat bērnam reģistrēties kontam, un skaidri norādiet bērniem, vai jūsu ģimenē ir noteikumi par to, kādas vietnes un pakalpojumus viņi var izmantot.
  7. Māciet ģimenes locekļus uzņemties atbildību par pateikto. Ievērojiet šo pamatlikumu: ja jūs kaut ko neteiktu personīgi, nesūtiet to īsziņā, e-pasta ziņojumā, tūlītējā ziņojumā un nepublicējiet citas personas lapā kā komentāru. Apspriediet to, kā tiešsaistē publicētais var likt justies citiem, un nosakiet ģimenes vadlīnijas par to, kāda veida saziņa ir pieņemama.
  8. Runājiet ar citiem pieaugušajiem. Apspriediet šo tēmu ar saviem draugiem, attālākiem ģimenes locekļiem, skolotājiem, izaugsmes veicinātājiem un padomdevējiem. Citi vecāki un profesionāļi, kas strādā ar bērniem, var sniegt noderīgus padomus un palīdzēt jums pieņemt lēmumus par to, kas jūsu ģimenei ir piemērots, jo īpaši tad, ja saskaraties ar nezināmām tehnoloģijām.
  9. Aizsargājiet savu datoru un identitāti. Izmantojiet pretvīrusu programmatūru un atjauniniet to regulāri (ja izmantojat Chromebook datoru, jums nav nepieciešama pretvīrusu programmatūra). Apspriediet ar ģimenes locekļiem, kādu personas informāciju nevajadzētu publicēt tiešsaistē, piemēram, sociālās apdrošināšanas numuru, tālruņa numuru vai mājas adresi. Māciet ģimenes locekļus nepieņemt failus un neatvērt e-pasta ziņojumu pielikumus, ja tos sūtījušas nezināmas personas.
  10. Turpiniet iesākto darbu. Drošības saglabāšana nav vienreizējs pasākums — tehnoloģijas attīstās, un līdz ar tām mainās arī jūsu ģimenes vajadzības. Noteikti turpiniet iesākto. Atgādiniet ģimenes pamatnoteikumus, uzziniet jaunumus un regulāri apspriedieties savā starpā.

Drošības rīki

Izpētiet 5 galvenās Google drošības funkcijas, kas palīdz saglabāt jūsu ģimenes drošību tiešsaistē.

Google Play

Vecāku kontroles iestatīšana lietotņu filtrēšanai pēc satura vērtējuma

Varat izmantot vecāku kontroli, lai ierobežotu no pakalpojuma Google Play lejupielādējamo un iegādājamo saturu. Tas palīdzēs atrast jums un jūsu ģimenei piemērotu saturu.

Uzziniet vairāk

Savā ierīcē atveriet lietotni Play veikals.

Augšējā kreisajā stūrī pieskarieties ikonai “Izvēlne”.

Pieskarieties vienumam “Iestatījumi”.

Pieskaries vienumam “Vecāku kontrole”.

Iestatiet vecāku kontroli uz “Ieslēgta”.

Izveidojiet PIN kodu.

Pieskarieties vienumam “Lietotnes un spēles”.

Izvēlieties piemērotības līmeni.

YouTube

Filtra iestatīšana, lai filtrētu nepiemērotu saturu

Ja nevēlaties pakalpojumā YouTube skatīt pieaugušajiem paredzētu saturu vai saturu ar skatītāju vecuma ierobežojumu, ritiniet lejup līdz jebkuras YouTube lapas apakšai un iespējojiet Drošo režīmu. Izmantojot Drošo režīmu, meklēšanas rezultātos, saistītajos videoklipos, atskaņošanas sarakstos, TV pārraidēs un filmās tiek filtrēts iespējami nepiemērots saturs.

Uzziniet vairāk

Ritiniet lejup līdz jebkuras YouTube lapas apakšai un noklikšķiniet uz nolaižamās izvēlnes sadaļā Drošība.

Atlasiet opciju Ieslēgt vai Izslēgt, lai iespējotu vai atspējotu Drošo režīmu.

Lai fiksētu šo iestatījumu, pierakstieties savā Google kontā.

Kad būsiet pierakstījies, varēsiet fiksēt šo iestatījumu.

Chrome

Ģimenes tīmekļa lietojuma pārraudzība

Ja vēlaties noteikt, kuras interneta vietnes jūsu ģimenes locekļi var apmeklēt, pārlūkprogrammā Google Chrome varat izmantot funkciju Uzraudzīti lietotāji. Izmantojot funkciju Uzraudzīti lietotāji, varat skatīt konkrēta lietotāja apmeklētās lapas un bloķēt tās vietnes, kuras nevēlaties ļaut lietotājam apmeklēt.

Uzziniet vairāk

Lai Chromebook datorā izveidotu uzraudzītu lietotāju, galvenajā pierakstīšanās ekrānā noklikšķiniet uz vienuma Pievienot lietotāju.

Ekrāna labajā malā atlasiet vienumu Izveidot uzraudzītu lietotāju.

Noklikšķiniet uz Izveidot uzraudzītu lietotāju.

Piesakieties kontā, kurā tiks pārvaldīts uzraudzītais lietotājs, un noklikšķiniet uz Tālāk.

Atlasiet uzraudzītā lietotāja lietotājvārdu, paroli un attēlu. Noklikšķiniet uz Tālāk.

Android

Piekļuves atļaušana tikai apstiprinātām lietotnēm un spēlēm

Vai vēlaties ļaut citiem izmantot jūsu planšetdatoru, taču negribat piešķirt piekļuvi visam savam saturam? Planšetdatoros, kuros darbojas operētājsistēmas Android versija 4.3 vai jaunāka versija, varat izveidot ierobežotus profilus, lai ierobežotu citu lietotāju piekļuvi jūsu planšetdatora funkcijām un saturam.

Uzziniet vairāk

Ja esat planšetdatora īpašnieks, pieskarieties vienumam Iestatījumi → Lietotāji → Pievienot lietotāju vai profilu.

Pieskarieties vienumam “Ierobežots profils” → “Jauns profils”. Pēc tam norādiet profila nosaukumu.

Izmantojiet slēdžus IESLĒGT/IZSLĒGT un attiecīgos iestatījumus, lai pārvaldītu piekļuvi funkcijām, iestatījumiem un lietotnēm.

Nospiediet barošanas pogu, lai atgrieztos bloķēšanas ekrānā, pēc tam pieskarieties jauna profila ikonai.

Kad tas ir paveikts, sākuma ekrāns ir tukšs. Pieskarieties ikonai Visas lietotnes, lai sāktu darbu ar jauno profilu.

Skatīt vairāk drošības rīku