Identitātes zādzības novēršana

Tieši tāpat kā kramplauži un zagļi, arī kibernoziedznieki izmanto daudzus un dažādus veidus, lai nozagtu personas informāciju un naudu. Tāpat kā jūs nedotu kramplauzim savas mājas atslēgas, gādājiet par aizsardzību pret krāpniecības gadījumiem un identitātes zādzībām tiešsaistē. Apziniet noziedznieku visbiežāk izmantotās viltības, lai sevi aizsargātu pret tiešsaistes krāpniecības gadījumiem un identitātes zādzībām. Tālāk ir sniegti daži vienkārši padomi.

Neatbildiet uz aizdomīgu e-pasta ziņojumu, tūlītējo ziņojumu vai tīmekļa lapu, kurā jums tiek lūgts norādīt personas vai finanšu informāciju

Vienmēr esiet piesardzīgs pret ziņojumiem vai vietnēm, kurās jums tiek lūgts norādīt personas informāciju, kā arī pret ziņojumiem, kas jūs novirza uz nepazīstamu tīmekļa lapu, kurā ir jānorāda tālāk minētie dati.

  • Lietotājvārdi;
  • paroles;
  • sociālās apdrošināšanas numuri;
  • bankas kontu numuri;
  • PIN (personīgās identifikācijas numuri);
  • pilni kredītkaršu numuri;
  • jūsu mātes pirmslaulības uzvārds;
  • jūsu dzimšanas datums.

Neaizpildiet veidlapas un neievadiet informāciju pierakstīšanās ekrānos, kas varētu būt saistītas ar šādiem ziņojumiem. Ja kāda aizdomīga persona lūdz jūs aizpildīt veidlapu, norādot personas informāciju, nedariet to. Pat ja nenospiedīsiet pogu Iesniegt, pastāv iespēja, ka informācija tiks nosūtīta identitātes zagļiem, ja sāksiet ievadīt datus veidlapās.

Ja redzat ziņojumu no kādas pazīstamas personas, taču jums nešķiet, ka ziņojumu rakstījusi konkrētā persona, iespējams, šīs personas kontu ir uzlauzis kibernoziedznieks, kurš mēģina iegūt no jums naudu vai informāciju. Tādēļ rūpīgi pārdomājiet savu atbildi. Visbiežāk tiek izmantoti tādi paņēmieni kā lūgums nekavējoties nosūtīt naudu, stāsts par aizturēšanu ārvalstīs vai apgalvošana, ka šai personai ir nozagts tālrunis, tādēļ nevar sazināties. Iespējams, ziņojumā tiek prasīts noklikšķināt uz saites, lai apskatītu attēlu, rakstu vai videoklipu, taču patiesībā lietotājs tiek novirzīts uz vietni, kurā var tikt nozagta viņa informācija. Tādēļ padomājiet, pirms noklikšķināt!

Nekad neievadiet savu paroli, ja esat nonācis kādā vietnē, izmantojot saiti e-pasta ziņojumā vai neuzticamā tērzētavā

Pat ja uzskatāt, ka vietne ir uzticama (piemēram, jūsu bankas vietne), ieteicams tieši pāriet uz vietni, izmantojot grāmatzīmi vai ierakstot vietnes adresi pārlūkprogrammā.

Nenosūtiet savu paroli pa e-pastu un neatklājiet to citām personām

Jūsu paroles ir jūsu kontu un tiešsaistes pakalpojumu atslēgas, un, tieši tāpat kā reālajā dzīvē, rūpīgi apsveriet to, kam dot savas atslēgas. Likumīgās vietnēs un pakalpojumos jums netiks prasīts nosūtīt paroles pa e-pastu, tādēļ, ja saņemat pieprasījumu tiešsaistes vietnē norādīt paroli, neatbildiet uz to.

Tā kā paroles ir tik nozīmīgas, rūpīgi padomājiet, pirms izlemjat atklāt tās citām personām — pat draugiem un ģimenei. Kad atklājat savas paroles, pastāv lielāks risks, ka kāds var ļaunprātīgi izmantot jūsu kontus, piekļūstot informācijai, kurai nevēlaties atļaut piekļuvi, vai izmantojot kontu tādos veidos, kādus jūs neatbalstāt. Piemēram, ja atklāsiet e-pasta paroli kādai personai, iespējams, šī persona izlasīs jūsu personiskos e-pasta ziņojumus, mēģinās izmantot jūsu e-pasta kontu, lai piekļūtu citiem tiešsaistes pakalpojumiem, ko jūs varētu izmantot, piemēram, banku pakalpojumu vietnēm vai sociālajām vietnēm, vai izmantos jūsu kontu, lai uzdotos par jums. Visbeidzot, ja savu paroli atklāsiet citai personai, jums būs jāpaļaujas uz to, ka šī persona saglabās tās drošību. Iespējams, šī persona tīšām vai nejauši atklās jūsu paroli vēl citām personām.

Esiet piesardzīgs, kad kāda persona lūdz jūs pierakstīties tiešsaistē

Pievērsiet uzmanību norādēm par savu savienojumu ar vietni.

Vispirms apskatiet savas pārlūkprogrammas adreses joslu, lai redzētu, vai URL šķiet īsts. Pārbaudiet arī to, vai tīmekļa adrese sākas ar “https://” — šis protokols norāda, ka jūsu savienojums ar vietni ir šifrēts un vairāk aizsargāts pret okšķerēšanu un nelikumīgu piekļuvi. Dažās pārlūkprogrammās adreses joslā blakus protokolam “https://” ir redzama arī slēdzenes ikona, vēl skaidrāk norādot, ka jūsu savienojums ir šifrēts un tam ir augstāks drošības līmenis.

Ziņošana par aizdomīgiem e-pasta ziņojumiem un krāpniecības gadījumiem

Lielākā daļa e-pasta pakalpojumu sniedzēju, tostarp Gmail, ļauj to darīt. Ja ziņosiet par aizdomīgu ziņojumu pakalpojumā Gmail, attiecīgajam lietotājam tiks liegta iespēja turpmāk nosūtīt jums e-pasta ziņojumus, kā arī mūsu ļaunprātīgās izmantošanas komanda varēs apturēt līdzīgus uzbrukumus.